Automatizácia v domácnosti vs. Internet Of Things

Automatizácia v domácnosti je pojem známy už mnoho rokov. V poslednom čase sa viac začína viac hovoriť o Internet Of Things, teda o pripájaní elektrických zariadení do internetu. Aký je teda rozdiel medzi automatizáciou v domácnosti a  Internet Of Things? Rozdiel je v podstate malý, Internet Of Things je buduje automatizovanú domácnosť  na internetových protokoloch a technológiách.

Pôvodné koncepty domácej automatizácie boli založené na proprietárnych komunikačných protokoloch ako OpenHAB, C-Bus, Insteon, KNX, UPB, X10, Zigbee, Z-Wave a mnoho ďalších. Špecifické protokoly a s nimi aj špecifické zariadenia si vyžadujú odbornú inštaláciu a s tým prichádza aj vysoká cena ako základná prekážka ich hromadného rozšírenia. Pripájanie zariadení internetu, ktorý je všeobecne uznávaným štandardom, prináša jednoduchosť inštalácie, nízku cenu a veľký záujem u ľudí. Tu môžeme spomenúť spoločnosti ako SmartThings alebo ioBridge.

Keď si pozriete niekoľko dostupných zariadení zapadajúcich do rámca Internet Of Things: DropCam, Lockitron, Nest, tak vám napadne otázka, že ako vlastne budú tieto zariadenia od rozdielnych firiem komunikovať navzájom. Aktuálna odpoveď zneje: ťažko. Buď budu všetky od jednej firmy, ktorá vytvorí spoločné komunikačné rozhranie, lebo každé zariadenie bude mať dobre zdokumentované API a šikovní softvéroví inžinieri sa postarajú o to, aby si zariadenia rozumeli.

Viac informácií: http://www.anandtech.com/show/6354/home-automation-and-the-internet-of-things

Foto: SmartThings

Uverejnené v Články
0 komentárov pre “Automatizácia v domácnosti vs. Internet Of Things
1 Ping-y/Trackback-y pre "Automatizácia v domácnosti vs. Internet Of Things"
  1. […] je to tak dávno, čo sme spomínali firmu Nest, ktorá vyrába štýlové zariadenia domácej automatizácie. Dnes prišla správa, že internetový gigant Google kupuje Nest za 3,2 miliardy […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>